Staż pod okiem mistrza

Od niedzieli w hali złotowskiej Sparty trenują aikidocy.

To już piąta edycja Letniej Szkoły Aikido, organizowanej przez poznański Klub Aikido Shin Dojo i Sekcję Aikido Złotów. Zajęcia prowadzą: Pascal Norbelly (Francja, 6 dan), Marian Wiśniewski (Złotów, sekretarz Polskiej Federacji Aikido, 4 dan) oraz gościnnie: Jerzy Pomianowski (5 dan) i Jerzy Sapiela (Jelenia Góra, wiceprezes PFA, 4 dan). Warto zajrzeć do hali Sparty, bo treningi czy egzaminy aikidoków są bardzo widowiskowe. Szkoła potrwa do niedzieli 6 sierpnia, kiedy nastąpi jej zakończenie, oto skrócony rozkład zajęć: środa: 15.30 - 18.00; czwartek: 9.00 - 11.00, 15.30 - 19.00; piątek: 9.00-13.00, 16.00-19.00; sobota: 9.00-13.15 (egzaminy kyu), 16.00-18.30 (egzaminy dan); niedziela: 10.30-13.00 (zakończenie). Na boisku przy internacie ZSR w Złotowie odbywają się zajęcia z drewnianymi mieczami kijami i włóczniami - bokken, jo, jodo i naginata.

Sylwetki zaproszonych instruktorów:
Pascal Norbelly zaczął ćwiczyć aikido w 1975 roku u sensei Bernerda Palmier. Po otrzymaniu 1 dana kontynuował naukę u sensei Christiana Tissier. W 1994 roku przyznano mu 5 dan za zasługi w propagowaniu aikido. Pomagał sensei Christian Tissier przy pisaniu książek i publikacji o aikido. Podczas swojego pobytu w Japonii w 1989 r. był uczniem mistrza Yamaguchi. Regularnie prowadzi staże w całej Francji i za granicą. Prowadzi także specjalne zajęcia z Paryżu dla zaawansowanych aikidoków oraz dla tych, którzy w przyszłości chcą zasiadać w komisjach egzaminacyjnych na stopnie dan. Obecnie legitymuje się 6 stopniem dan.
Jerzy Pomianowski należy do najbardziej uznanych w Polsce aikidoków. 8 stycznia 2006 decyzją Doshu Moriteru Ueshiby otrzymał podczas dorocznej ceremonii Kagami Biraki stopień 5 dan. Poza aikido jest znawcą tradycyjnych japońskich szkół i stylów walki koryu bujutsu. Naucza sztuk walki w warszawskim dojo (Budojo). Od maja 2004 jest wiceprezesem Polskiego Związku Sumo, a od grudnia 2004 pełni funkcję Prezydenta Polskiej Federacji Aikido. To także uznany polski dyplomata, były derektor generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych, były ambasador Polski w Japonii.

Aktualności Lokalne, nr 31 (416) 2 sierpnia 2006r.

• Warsztaty Aikido i Bukiwaza - zmiana adresu +

Informujemy, że najbliższe warsztaty (22-23.06) odbędą się w Zespole Szkół Ekonomicznych, Plac Wolności1/2, wejście od ulicy Słowackiego. Zapraszamy!
  • Staż z Wilko Vriesman Shihan, 6 DAN +

Serdecznie zapraszamy na seminarium z Wilko Vriesman Shihan 6 DAN, Sekretarzem Generalnym IAF. Sensei Wilko jest wieloletnim przyjacielem Hiroshi Isoyama Shihan,